Strona główna forum

Wydrukowano 2021-01-19 08:48:17

Wysłany przez nowako1995 (at) 2009-02-02 13:30:17
Re: Co to jest rozprawka?

Witam!
Najprościej mówiąc, rozprawka jest to dłuższa wypowiedź, zwykle pisemna, w której starasz się udowodnić jakąś tezę, czyli określone zdanie na dany temat. Rozprawka ma pewną określoną strukturę:
I Najpierw występuje teza: np. Adam Mickiewicz był wielkim poetą.
II Potem następuje część pracy zwana rozwinięciem, gromadzi się tu zwykle argumenty przemawiające za daną tezą (powinny być przynajmniej trzy, aby praca była zrealizowana): np: Adam Mickiewicz jest autorem, pisanego trzynastozgłoskowcem "Pana Tadeusza"- dzieła ilustrującego zmysł artystyczny i kunszt twórcy- chociażby poprzez genialne opisy przyrody.
II Na końcu rozprawki występuje zakończenie, które jest po prostu podsumowaniem całej pracy: np. Podsumowując moje dotychczasowe rozważania, stwierdzam, że Adam Mickeiwicz był naprawdę wybitnym twórcą.

Pamiętaj o tym, że wstęp i zakończenie pracy nie mogą występować tylko w formie jednego zdania, ale powinieneś nieco je rozwinąć.

Życzę powodzenia- jestem pewna, że teraz wspaniale poradzisz sobie z każdego rodzaju pracą. Gdybyś jednak miał jeszcze jakieś problemy, napisz do mnie. Mój adres mailowy to: kunwbaletkach@op.pl

Z pozdrowieniami
studentka Filologii polskiej:)
---
Magdalena

Dziękuje przydało się