Strona główna forum

Wydrukowano 2014-09-02 11:06:14 Wyświetl wszyskie posty z tego wątku na jednej stronie
Wysłany przez Gość (at) 2001-02-02 02:39:36
ocena pracy czy potrzebna
prosta sprawa czy ocena pracy jest potrzebna aby zdawać egzamin na nauczyciela mianowanego, bo wiadomo, że dyrektor ma złożyć ocene dorobku zawodowego a co z oceną pracy??????????????
---
kasia

Wysłany przez Gość (at) 2001-02-02 09:58:38
Re: ocena pracy czy potrzebna
ocena pracy nie ma związku z oceną dorobku zawodowego. Odsyłam do art. 6a KN odnośnie oceny pracy oraz przerw pomiędzy ocenami jedną i drugą. Wynika z powyższego , że takia ocena nie jest wymagana. Jednakże nauczyciel starający sie o awans zawodowy na nauczyciela mianowanego ma już za sobą kilka lat pracy i "chyba" był oceniany poprzednio przez dyrektora szokły.
---
Roman

Wysłany przez Gość (at) 2001-02-02 18:38:10
Tylko częściowo masz rację Romanie, gdyż są samorządy lokalne, które od m.in. ocen pracy nauczyciela kontraktowego usależniają jego ewentualny awans. Tak np. jest u nas w przypadku awansu ścieżką skróconą.
---
Adam

Wysłany przez Gość (at) 2001-02-02 22:22:27
Nowe przepisy wprowadziły dwa sposoby ustosunkowywania sie dyrektora do pracy n-la.
1 ocena dprobku- moze być negatywna i pozytywna ściśle w przepisach związana z awansem
2ocena pracy n-la dokonywana w trybie okreslonym...

Nie musi byś tak jak pisze Roman- czyli, że kontraktowy ocenę ma- zależy jaki był jego staż pracy w dniu wejścia w zycie nowych przepisów ( oceniano n-la w drugim roku pracy)
czyli- zgodnie z przepisami może otrzymać awans bez tej oceny.

oczywiście zgodnie z tym co pisze Adam samorządy mają swoje ,,narowy" i zdarzyć może się wiele...

Swoją drogą Kasia mnie uprzedziła- wlasnie chciałam swoje wątpliwości na ten temat na forum umieścić.
jaki cel przyświecał ustawodawcy wprowadzającemu taka dwoistośc?- nie mam pojęcia
Czym ma się róznić ocena pracy od oceny dorobku?

Wydaje mi się ,że w przypadku starajacych się o awans wystarczyć powinna opinia na temat stopnia realizacji planów i ocena efektywności tego planu.

---
Asia

Wysłany przez Gość (at) 2001-02-02 23:48:48
Istotnie zdumiewające jest rozróżnienie pojęć "ocena pracy" i "ocena dorobku zawodowego".
Chociaż mogę sobie wyobrazić kogoś, kto ma znaczący dorobek zawodowy, ale ostatnimi laty pracuje beznadziejnie (głównie nic nie robi).
To ma jakiś sens, ale raczej nie o to chodziło ustawodawcy.
Myślę, że ustawodawca tak se palnął bez głębszego przemyślenia, a teraz rozmaite organy wspierane swoimi prawnikami, pragnącymi podkreslić swą niezbędność, analizują, rozróżniają i się po prostu czepiają.

Co by jednak nie mówić w jednym (niejednym) akapicie mówi się, że nauczyciel ma pozytywna ocene pracy i znaczący dorobek zawodowy (to chyba oznacza, że ocena jego dorobku jest pozytywna, ale jawnie to nie jest napisane, więc...).
Znaczy być może komuś świtało, że może być tak jak pisałem powyżej i zaczął rozróżniać?

Jeśli się rozróżnia, to wymóg prawny jest jaki jest - trzeba mieć pozytywna ocene dorobku zawodowego i tyle.
A to, że jakieś organy nakładaja dodatkowe kryteria, to już inna sprawa - to one decydują o awansie - mogą więc jakieś kryteria tworzyć.
Przy czym żałosne jest nakładanie takiego dodatkowego kryterium (ocena pracy), które w praktyce niczym się nie różni od już spełnionego (ocena dorobku) - no chyba, że organy przewidują to co napisałem wyżej.
Alem się obśmiał czytając swoje poprzednie zdanie - przewidują! - koń też by się uśmiał.

A tak poza tym, to co szkodzi dyrektorowi wystrugać taką ocenę pracy - problem jakiś, czy zwykła złosliwość?
Trzy razy przeczytałem to rozporządzenie o ocenie pracy z 2.11.2000 i słowo daję - piętnaście minut zajęłoby mi ustalenie oceny pracy nauczyciela, którego bym zatrudniał - z tego 10 na wypełnienie "Karty oceny pracy". O co tu więc chodzi?
---
Janusz Pawłowski

Wysłany przez Gość (at) 2001-02-02 23:59:15
Acha! Jakby kto pytał - porada praktyczna:
--------------
<i><font color=brown>KN

Art. 6a. 1. Praca nauczyciela, z wyjątkiem pracy nauczyciela stażysty, podlega ocenie. Ocena pracy nauczyciela może być dokonana w każdym czasie, <b>nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego</b>, o której mowa w art. 9c ust. 6, z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek: [...]</font></i>
--------------------
Ponieważ oceny pracy mozna dokonać najwcześniej po upływie roku od dokonania poprzedniej oceny dorobku zawodowego, to należy najpierw dokonać oceny pracy, a dopiero potem (po jakichś pięciu minutach) oceny dorobku zawodowego - nie bowiem takiego zastrzeżenia odnośnie terminu dokonywania oceny dorobku zawodowego.

Wiecie - czasem niedobrze mi się robi, gdy analizuję nasze prawo.
---
Janusz Pawłowski

Wysłany przez Gość (at) 2001-02-03 17:41:00
Przypominam tylko, że aktualna ocena pracy nauczyciela (niezależna od oceny za staż, która w tym wypadku jest nieistotna jest potrzebna w paru momentach nauczycielskiej kariery) wymagana jest w momencie ubiegania sie o funkcję dyrektora szkoły, pyta się o nią we wniosku o nagrodę kuratora czy ministra (wynika to z regulaminów). Poza tym zakładając, że nauczyciel po 10 latach pracy jakimś cudem zostaje dyplomowanym (młody nauczyciel), to gdyby nie było oceny jego pracy, to do emerytury miałby już spokój (osobiście nie mam nic przeciwko temu, ale wiecie, oswiata nie istnieje bez oceniania) - lekarzy chyba nikt nie ocenia cio parę lat, albo ktoś jest pediatrą, albo nim nie jest. Ewentualnie weryfikuje takie kompetencje samo życie ... i pacjent.
Wracając jednak do meritum, Ocena ta wiele mówi o nauczycielu: przy zmianie pracy, kiedyś przy specjalizacjach też była wymagana. A ocena dorobku może być jednorazowym zrywem, bo tak jak Januszu już pisałeś można mieć znaczny dorobek sprzed lat i nic nie robić, potem krótki zryw, aby zaliczyć staż i znowu błogie lenistwo i pretensje do całego świata, że nikt nie docenia takiej gwiazdy (sorry, mam na myśli konkretny przypadek, dlatego mnie poniosło)
---
Grażyna

Wysłany przez Gość (at) 2001-02-03 19:24:41
Ocena pracy nauczyciela nieraz jest potrzebna - przykłady podała Grażyna, ale czy ktoś z Was potrafi podać znaczenie zwrotu "aktualna ocena pracy nauczyciela". Czy ocena dokonana 6 lat temu jest nadal "aktualna", czy istnieje w obecnym prawie oświatowym szczegółowe określenie jak długo ocena pracy jest nadal aktualna, a po jakim czasie już nie?. Ja takiego zapisu nie znam.
---
Robert

Wysłany przez Gość (at) 2001-02-03 20:20:49
Tu masz rację, nigdzie nie ma powiedziane jak długo jest aktualna stara ocena! Druga rzecz, dyrektor moze na pisać, że podtrzymauje starą. Ocena jest potrzebna i to nie jest to samo, co ocena dorobku. Ocena nauczyciela jst bardzo często podstawą do manipulowania nuczycielem. Byłam kilka razy przy odwołaniach od oceny, sama zastanawiałam się czy nie odwołać i dla miłej zgody (lub ze wględu na słabe nerwy) nie podjęłam szarpaniny z głupim dyrektorem. Najlepsza nauczycielka z nauczania początkowego jaką znam otrzymała ocenę naganną! Uważam, iż dyrektorom dano w tym wględzie uprawnienia, którym nie potrafią sprostać i nie powinni nawet.

Gaba
---
gaba

Wysłany przez Gość (at) 2001-02-04 22:16:54
Nie ma w przepisach określenia dotyczacego aktualności oceny, czy konieczności jej aktualizacji.
Grazyna pisze, o wypadkach, w których potrzebana jest aktualna ocena pracy- pytanie Roberta, co to znaczy aktualna jest i moim pytaniem.Istnieje obawa, że wobec nieokreslenia tego w przepisach pozwoli różnym ,,ciałom" interpretować to dowolnie.
Najprostsze i rozsądne jest to o czym pisze Gaba- podtrzymać starą ocenę. Trudniej w tym względzie mają dyr.- ich oceny dokonuje organ prow. , w porozumieniu z nadz.
Ja własnie mam przyjemność być ocenianą w tym roku. Ocena pracy dyr. to sytuacja mało komfortowa także dla innych pracowników szkoły ( Wiadomo, że ocena dyr. dokonywana jest poprzez ocenę pracy całej szkoły)

Ocena pracy nauczyciela, hospitacje diagnozujące- w tym postawiono na intuicję dyr. Czy słusznie?

Ocena dorobku - jasne, że różnić się ma od oceny n-la. Ale jak?

Ocena dorobku kojarzy mi się ze stwierdzeniem istnienia tegoż i okreslenia zakresu, itp
Ocena pracy to dla mnie już interpretacja

Ma to odniesienie do pracy ucznia-
dorobek- umiesz to, to i to
ocena pracy- pracujesz dobrze, źle.

Szczerze mówiąc jestem w fazie przemyśleń i chetnie wysłucham Waszych poglądów.
A może ktoś poleci mi jakąś lekturę? Gaba?

Asia
---
Asia