Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS

Skocz do »

Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 11
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 3188 razy i ma 10 odpowiedzi Nastepny wątek
Mężczyzna Gość

Status: Nieobecny

Odpowiedzialność materialna nauczyciela-biblioteka

Znalazłam na forum dyskusję pokrewną moim wątpliwościom.Pan dyrektor ma mnie zamiar ukochać odpowiedzialnością materialną(nie wiem na jakich zasadach, a propos czy ktoś ma coś takiego podpisane w ostatnich latach).Zastanawiam się czy nie upomnieć się przy okazji o jakąś gratyfikację z tej okazji.Czy ktoś z Was ma dodatek motywacyjny za odpowiedzialność materialną za zbiory/
---
Karolina
[2005-08-24 18:17:26] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Re: Odpowiedzialność materialna nauczyciela-biblio

Ja podpisywałam odpowiedzialność materialną 3 lata temu.1.Klucz do biblioteki mam tylko ja,drugi u dyr.2.Nikt nie moze wchodzić pod moja nieobecność do biblioteki(dyr.również).3.Sprzątaczki też sprzatają kiedy ja jestem.4.Nie ma wolnego dostepu do półek(ale tak zawsze tu było).4.Drzwi są solidne,a poza tym jest zainstalowany alarm(oprócz zbiorów ksiązek są także komputery itp.)Nie mam żadnych pieniędzy z tego tytułu,ale jest ok.Pozdrawiam
---
Asia
[2005-08-24 23:21:33] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

W zasadzie żadna "normalna" biblioteka szkolna nie spełnia warunków, które spełniałyby warunki do poiwierzenia pracownikowi odpowiedzialnosci materialnej za mienie. Wszystkie książki (materiałY) musiałyby być prowadzone na zasadzie gospodarki magazynowej (a zatem odrębny magazyn, do którego ma dostęp tylko magazynier, wydawanie materiałow na podstawie rewersów itp.). Czyli nie mogłoby być mowy np. o czytelni, wolnym dostepie do półek, jakmś wchodzeniu jakichkolwiek osób postronnych itp. Bez spełnienia tych określonych w przepisach warunków bibliotekarz nie może ponosić żadnej odpowiedzialnosci materialnej. Odpowiada na takich samych zasadach jak każdy inny pracownik (nie tylko szkoły), co wynika z ogólnych przepisów.
---
rewolucja
[2005-08-25 13:18:23] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

No nie, co ma do tego p.. Saniewska? W "Bibliotece w Szkole" masz podane przepisy. Po prostu poproś dyrektora, zeby podał ci na piśmie przepis, na którego podstawie chce cie zmusić do przyjęcia odpowiedzialności za coś, czego nie możesz upilnować. Odpwoeiesz mu tez na piśmie, jakie warunki musi spełnić. I nie chodzi tu o żadne połączone pomieszczenia. Żeby przyjąć odpowiedzialność za powierzone mienie, musiałabys prowadzić biblioteke tak, jak np. kasjerka prowadzi kasę. Czyli wszystko masz zamkniete, wydajesz za pokwitowaniem (rewersem), nikt oprócz ciebie nie ma dostępu do magazynu itp. Nie ma innej możliwości - jeżeli chce się powierzyć pracownikowi odpowiedzialność materialną za mienie, to należy zapewnić mu odpowiednie określone precyzyjnie warunki do prowadzenia magazynu. Żadna biblioteka szkolna nie spełnia takich warunków. Dlatego bibliotekarz szkolny może odpowidać za powierzone mienie na zasadach ogólnych - jak każdy inny pracownik. To tak, jakby dyrektor powiedział kasjerce, żeby przyjęła odpowiedzilaność za kasę, która stoi otwrta w drugim pokoju itp. Nie daj sie w to wrobic. Pokaż dyrektorowi przepisy i powiedz, że w razie czego bedzie odpowiadał za ich łamanie.
---
rewolucja
[2005-08-28 01:03:45] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Jakim utrudnieniem? O czym wy mówicie? czy w ogóle może byc sytuacja, że ktoś przyjmuje jakąkolwiek odpowiedzialność za zbiory za skontrum?
---
rewolucja
[2005-08-29 00:29:45] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

W ,,Bibliotece w Szkole" nr 1/2005 jest artykuł p.Howorki na temat odpowiedzialności materialnej nauczyciela bibliotekarza. Przeczytaj koniecznie a może pokaż też swojemu dyr. Powodzenia
---
Maria
[2005-08-24 23:42:50] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Podpisałam odpowiedzialność z 10 lat temu....Niestety,mimo koleżeńskiej stopy z dyrektorką(a może to właśnie najgorsze)sprzątaczka też ma klucz (ale tylko jedna).Klucz jest w sekretariacie, w sejfie-panie wchodzą pod naszą nieobecność,gdy chcą do ksera...(najważniejsze urządzenie w szkole,ale czemu nie stoi w sekretariacie????).Wywalczyłam tyle,że klucz nie wisi na ogólnej tablicy w portierni(a podobno jest to wbrew przepisom przeciwpożarowym).Na wakacje knebluję bibliotekę i oddaję klucze do sekretariatu.Raz sprzątaczce uczeń ukradł klucz, wszedł do biblioteki i ukradł 100 zł(to było z 6 lat temu).Policja była.Pieniądze odzyskałam-miałam szczęście.Ale ze 2 razy zginęły mi książki - po 1 egzemplarzu, ze świeżo kupionych.Oczywiście nikt z posiadaczy kluczy się nie przyznał. Wiedziałam,że to nie ja. Więc kto?Sama zostałam z tym problemem... różne mogą być przypadki.Jeżeli biblioteka jest na parterze to muszą być kraty w oknach.Jeśli nie ma -juz można odmówić podpisania odpowiedzialności.... Pozdrawiam
---
Beata
[2005-08-25 00:09:19] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Zastanawiam się czy nie przedstawić utrudnień jakie wynikną z odpowiedzialności materialnej(nie dam żadnemu dziecku książki dla p. nauczycielki bo chce na lekcji, bo biedactwa nie mają czasu na przerwie).Dodatkowo dowiedziałam się, że dostanę komputery z MCI,a moje pomieszczenia(dla urozmaicenia przedzielone toaletami) mają powierzchnię 15 i 25 m, co przy 8 tys. zbiorów wyklucza istnienie w któryś z nich czytelni i wypożyczalni razem , o komputerach nie wspomnę.Jak mam przekonać pana dyrektora, że są mi potrzebne dwa połączone ze sobą pomieszczenia, jeśli już mam mieć tą nieszczęsną odpowiedzialność.Zastanawiam się co będzie jak jej nie podpiszę, albo co gorsza podpiszę w takich warunkach jakie są.Do kogo się ewentualnie odwołać o pomoc> Artykuł w BwSz spłyną po panu dyrektorze jak deszczówka.Czy zna ktoś może e/mail p.Saniewskiej(tej od Vademecum) to dla mojego szefa jakiś autorytet,może by posłuchał.
---
Karolina
[2005-08-27 22:49:42] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Pewnym utrudnieniem dla dyrektora może być konieczność przeprowadzenia skontrum. Ja bym sie tego domagała.
---
Regina
[2005-08-28 01:10:27] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Nasunęło mi się tutaj takie pytanie: czy ktoś miał u siebie taką prawdziwą kontrolę księgozbioru i dokumentacji bibliotecznej, mam na myśli komisję w skład którek wchodziła by pani księgowa itd.U mnie dyrekcja sprawdza mi tylko dokumentację dotyczącą mojej pracy pedagogicznej. Dwa razy w swojej pracy robiłam scontrum, ale sama.
---
Lucyna
[2005-08-28 21:01:32] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]