Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS

Skocz do »

Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 16
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 4435 razy i ma 15 odpowiedzi Nastepny wątek
Mężczyzna Gość

Status: Nieobecny

Nowa Matura -protest nauczycieli

Polecam Polonistykę nr 6 (z czerwca).

Zawarto w niej jednoznaczne opinie polonistów na temat WYSTANDARYZOWANEJ
nowej matury z j. polskiego, która w zarodku likwiduje jakiekolwiek myślenie, samodzielność i dojrzałość u uczniów.

Matura pisana "pod model" odpowiedzi jest sztywnym odtworzeniem wyuczonych treści i przestaje być egzaminem DOJRZAŁOŚcI intelektualnej.
Nadmierna standaryzacja w naukach humanistycznych jest szkodliwa! Nie można "odmóżdżać" dorosłych prawie licealistów, każąc im wkuwać modele odpowiedzi, z którymi sami często się nie zgadzamy.
"Nowa matura nie sprawdza, czy egzaminowany czyta cokolwiek poza wymaganym minimum, czy umie samodzielnie myśleć, czy ma własny światopogląd, czy logicznie myśli. Nie sprawdza, czy maturzysta potrafi na SWÓJ WŁASNY sposób -
czyli dojrzały- interpretować tekst literacki. Wprowadzenie klucza odpowiedzi jest najgorszym z możliwych rozwiązań" - pisze p. Marta Ługowska, polonistka liceum na Bednarskiej w Warszawie.

W numerze jest także oficjalny list protestacyjny Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk.

Z konieczności skracam, niestety, nie ma wersji elektronicznej tego pisma dla polonistów.
Może wreszcie uwagi, które zgłaszamy od 2002 roku zostaną uwzględnione?
Może ktoś pomyśli, że zrobienie samodzielnej interpretacji porównawczej w czasie 130 minut jest bzdurą i horrorem?

---
myslak
[2004-09-06 18:26:27] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Re: Nowa Matura -protest nauczycieli

Jednym ze sposobów jest,np. próba ułozenia przez uczniów modelu do fragmentu tekstu(jęczą,ale załapują, o co chodzi).Jeżeli będą pisać wypracowanie wg schematu:krótki wstęp(3-4 zdania ściśle związane z tematem),potem analiza TYLKO fragmentu (mówię im,że egzaminator nie będzie się złościł,że "lata" po modelu),potem odwołanie do całości lektury i zakończenie,czyli wnioski. Tym sposobem(wiem,że schematyczny!) zaczęli mi się uczniowie "wstrzeliwać",a początkowo sama byłam załamana,bo oni sobie,model sobie.
---
Marzena
[2004-10-25 23:43:07] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Ostatnio ,np.przy "Dziadach" gdy mówiliśmy o despotyzmie,dałam im pokserowane tematy z dawnego Syllabusa (pamiętasz ten temat:Człowiek pod władzą despotyzmu?). I tylko do fragmentu Sen Senatora tworzyli model (czyli w zeszycie pisane od myślników własne spostrzeżenia,co przywołaliby we własnej pracy),na tablicy wypisałam też kilka pytań ukierunkowujących.To z pewnością pomaga.Polecam też książki wydawnictwa Omega,mają ciekawe tematy, rozsądne modele odpowiedzi. I proszę się nie załamywać,jak każdego schematu,tego też z czasem można nauczyć (chociaż z obrzydliwością) :)
---
Marzena
[2004-10-26 11:44:02] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Także kupiłam ten numer "Polonistyki" i zgadzam się w 100% z zarzutami tam zawartymi.Początkowo myślałam,że może to tylko ja jestem taką pesymistką,ale skoro tyle polonistów i polonistek z różnych szkół i różnych miejscowości ma te same wątpliwości,to jest COŚ na rzeczy.Jednak CKE jest bardzo zadowolone.Byłam niedawno na szkoleniu w sprawie matury i pan prowadzący poinformował nas,że "mitem jest 90%+ zdawalność matury,teraz będzie zdawać około 75%".Podzielił się też z nami tym,że koniecznie do matury uczniowie winni powtórzyć "Pana Tadeusza","Lalkę","ludzi bezdomnych" i "Dziady,cz.III"(przeciek:)?)Na razie przede mną pilotaż listopadowy,sama jestem ciekawa,czy pobijemy wyniki z Krakowa czy innych wojewodztw.w których pilotaże odbyły się wcześniej i język polski wypadł słabo.Myslaku,jak myślisz?Czy umiejętność pisania analizy i interpretacji porównawczej na poziomie podstawowym jest umiejętnością do życia niezbędną?Mam duże wątpliwości,ale może głoszę herezje?Pozdrawiam.
---
Marzena
[2004-09-08 22:25:58] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Ej, Marzeno... interpretacja porównawcza jest na poziomie rozszerzonym, który bada rozumienie tekstu na poziomie struktury.
Podstawowy bada tylko na poziomie idei (co autor powiedział;).
I to jest ohyda i odtwórczość - szczególnie, gdy się tego uczy :(
---
myslak
[2004-09-09 00:27:45] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Wiem,że interpretacja porównawcza jest na poziomie rozszerzonym:),miałam na mysli sytuację,kiedy to na poziomie podstawowym trzeba napisać interpretację wiersza w bardzo schematyczny sposób (moi uczniowie, klasa mat-inf,sztywnieją,jak mają sami interpretować wiersz:)))Przeraża ich i "Pan Tadeusz",i Kochanowski (z wypiekami na twarzy czytali modele odpowiedzi z pilotażu z Krakowa,ba!sami mi go przyniesli z pytaniem,czy myślę,że oni są w stanie "wstrzelić się"(ich ulubione słowo związane z nowym wypracowaniem maturalnym!)w taki model.czasem mam wrażenie,że tresuję te dzieciaki,próbując ich nauczyć,jak sobie poradzić na maturze,to zwykłe uczenie "pod model",a nie rozwijanie wrażliwości czy po prostu rozmowa o literaturze.E,tam, nie podoba mi się to,co muszę robić,nie podoba...Z rozrzewnieniem wspominam czasy,kiedy 2 godziny z klasą maturalną lepilismy wyspę z "Utopii"Szymborskiej,szukając odpowiedzi,dlaczego uciekają,rozważając,dlaczego wiele osób chciałoby na taką wyspę trafić.Dawne,dawne czasy....A tu model wzywa,przede mną 32 (tak,tak)nowych wypracowań z "Cierpień...",najlepsze "wstrzelenie" to 17 punktów.Wytresowałam,bo zaczynali od 4-5:(
---
Marzena
[2004-09-09 20:20:40] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Tez tresuję :(((
Może nowy tytuł? Nie polonista, tylko "treser do matury" ?
:((((((((((
---
myslak
[2004-09-09 23:20:19] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Na forum matura (GW) reklamują kursy do matury prowadzone przez egzaminatorów.Około 40 godzin kursów,czytaj:uczenia "pod model",kosztuje 500 złotych.O tempora!O mores!Sama nie wiem,podziwiać operatywność czy płakać nad upadkiem,tylko czego?Zdecydowanie wpadam w pesymistyczny nastrój,gdy myslę o nowej maturze.Pozdrawiam:)
---
Marzena
[2004-09-10 18:47:02] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Podziwiać operatywność i zazdrościć :(
Koleżanka z Wa-wy od lat pracuje w takiej firmie "od kursów". Żadne korepetycje w kuchni, żadne bieganie co miesiąc z DRA do ZUS i do skarbówki...Firma wszystko załatwia.
Idzie w sobotę na 2 godz. do małej grupy i dorabia tyle, że szczęką do dziś powłóczę ze zdumienia....
---
myslak
[2004-09-10 23:06:58] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

A wiesz,co mnie najbardziej irytuje?Dobre samopoczucie OKE,szkolenie,którym nas uraczono (OKE Łomża),urągało wszelkim zasadom przyzwoitości:bardzo ważna pani nauczycielka (III stopień specjalizacji i 2 bardzo mądrych synów,a jakże!czemu miałabym żyć bez tej wiedzy!) po prostu CZYTAŁA nam informator:)))uciekłam po 2 godzinach w stanie furioszoku,koleżanka wytrzymała 3 i też NIC konkretnego się nie dowiedział,pani z OKE nie wyjaśniła żadnych wątpliwości, z którymi przecież każdy z nas,mających elementarną odpowiedzialność za tych młodych,boryka się na co dzień.A w moim ośrodku metodycznym oferuje się nauczycielom BARDZO WAŻNY kurs pisania programów naprawczych (60zł.),czyżby uprzedzano już zapotrzebowanie po maturze:(
---
Marzena
[2004-09-10 23:26:13] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]