Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS


Skocz do »
 
Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 11
Postów: 11   Stron: 2   [ 1 2 | Następna strona ]
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 5623 razy i ma 10 odpowiedzi Nastepny wątek
Mężczyzna GośćDołączył: 2006-01-20
Postów: 263904
Status: Nieobecny

pilot wycieczek

Czy pilot wycieczek może być kierownikiem wycieczki szkolnej
---
Jony
[2002-04-22 18:51:26] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna GośćDołączył: 2006-01-20
Postów: 263904
Status: Nieobecny

Re: pilot wycieczek

Odpowiedź 2 linijki wyżej - nie może, pilot ma inne zadania, poza tym musiałby mieć uprawnienia kierownika wycieczek. Wg przepisów powinien być ew. pilot + kierownik wycieczki + np.za granicę 1 opiekun na 10 uczestników.
---
Slawek
[2002-08-28 20:50:52] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna GośćDołączył: 2006-01-20
Postów: 263904
Status: Nieobecny

Re: pilot wycieczek

Jesli nie jest nauczycielem, musi mieć jeszcze specjalny kurs.
---
Roman
[2002-08-30 21:39:47] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna GośćDołączył: 2006-01-20
Postów: 263904
Status: Nieobecny

Re: pilot wycieczek

Moi drodzy
Pilot wycieczek musi być na każdej wycieczce organizowanej przez biuro podróży, gdyż jest to przedstawiciel biura i osoba uprawniona przez biuro do ewentualnej modyfikacji wyjazu. Niestety kierownik grupy jest jedynie osobą pilnującą uczestników wycieczki, ale tylko w przypadku gdy jest to wycieczka zorganizowana czyli ze szkoły czy z jednego zakładu pracy. natomiast przy wycieczkach z wolnej akwizycji nie stosuje sie kierowników wycieczek. Wtedy pozostaje jedynie pilot wycieczek. faktycznie na 15 osób musi przypadać jedna osoba nadzorująca, ale tylko w przypadku wyjazdu z osobami nie pełnoletnimi.
Na wyjazdach szkolnych wyglada to tak ze jedzie odpowiednia liczba nauczycieli +pilot, ale na wyjazdach takich jak kolonie czy obozy, faktycznie jechać musi osoba po skończonym kursie na wychowawcę kolonijnego
---
Agnieszka
[2004-01-26 15:15:14] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna GośćDołączył: 2006-01-20
Postów: 263904
Status: Nieobecny

Re: pilot wycieczek

Moja droga :-)

Z punktu widzenia prawa oświatowego na wycieczce szkolnej nie musi być pilota i tego dotyczyła moja odpowiedź, bo chodzi zapewne o punkt widzenia szkoły i nauczyciela, a nie biura podróży, którego obowiązki reguluje Ustawa o usługach turystycznych.
Szkoła może jednak organizować wycieczkę bez pośrednictwa biura.

Padło pytanie, czy pilot wycieczek może być kierownikiem wycieczki szkolnej (niekoniecznie organizowanej przez biuro podróży).
Przepisy w tym względzie się zmieniły i moja pierwsza odpowiedź nie była właściwa.
Obecnie sprawę reguluje Rozp. Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r.
w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki:

§ 11. 1. Dyrektor szkoły wyznacza kierownika wycieczki lub imprezy spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.

2. Kierownikiem wycieczki lub imprezy może być także inna, wyznaczona przez dyrektora szkoły, osoba pełnoletnia, która:

1) ukończyła kurs kierowników wycieczek szkolnych,
2) jest instruktorem harcerskim,
3) posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, przodownika lub instruktora turystyki kwalifikowanej lub _pilota wycieczek_.

Co do liczby uczestników na jednego opiekuna obecnie jest tak:

Rozp. Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach

§ 32. 1. Przy organizacji zajęć, imprez i wycieczek poza terenem szkoły lub placówki liczbę opiekunów oraz sposób zorganizowania opieki ustala się, uwzględniając wiek, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualną niepełnosprawność osób powierzonych opiece szkoły lub placówki, a także specyfikę zajęć, imprez i wycieczek oraz warunki, w jakich będą się one odbywać.

W praktyce logiczne jest, że w normalnych warunkach przyjmować należy nadal utrwalone w praktyce społecznej rozwiązania i limity z poprzednich regulacji - 1 opiekun na 15 dzieci, bo nie ma powodu, aby było inaczej.
Także na wycieczce szkolnej zobowiązanie opieki nad dziećmi sprawuje się na zasadach określonych w art. 354 Kodeksu cywilnego:
"(...)a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje, także w sposób odpowiadający tym zwyczajom".
---
Roman G.
[2004-01-26 22:28:21] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna GośćDołączył: 2006-01-20
Postów: 263904
Status: Nieobecny

Re: pilot wycieczek

Wow....widze ze troche było grzebanka po ustawach:)

Hmm... Ok nie będę się spierać i mogę przyznac Ci rację. Ale z mojego doświadczenia w turystyce, wiem, ze mało która szkoła organizuje wyjazdy na własna rękę, ponieważ skorzystanie z ofert biur podrózy jest łatwiejsza formą i przede wszystkim nie trzeba się martwić o organizacje bo to wszystko zostaje podane na tacy. Natomiast nie koniecznie jest to tańszą forma.......ale jak każdy wariant ma swoje plusy i minusy :)
Zresztą nie zajmuje sie tak dogłebnie turystyką szkolną, więc może mam troszeczke inne spojrzenie na tą sprawę. ale całe życie się człowiek róznych rzeczy uczy i dowiaduje:)
---
Agnieszka
[2004-01-27 00:16:43] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna GośćDołączył: 2006-01-20
Postów: 263904
Status: Nieobecny

Re: pilot wycieczek

Skąd wziąłes te przepisy?
Na wycieczce szkolnej nie musi byc pilota, a jeden opiekun w normalnych warunkach - również na wycieczce zagranicznej - przypadać ma na 15 uczestników.
---
Roman
[2002-09-03 21:53:03] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna GośćDołączył: 2006-01-20
Postów: 263904
Status: Nieobecny

Re: pilot wycieczek

Agnieszka napisał:
>
> Moi drodzy
> Pilot wycieczek musi być na każdej wycieczce organizowanej przez biuro podróży,
WCALE NIE MUSI!

> Wtedy pozostaje jedynie
> pilot wycieczek. faktycznie na 15 osób musi przypadać jedna
> osoba nadzorująca,
CZŁOWIEKU, BAZUJESZ NA NIEAKTUALNYCH PRZEPISACH. TAKIE LIMITY JUŻ NIE ISTNIEJĄ - CHYBA, ŻE W WEWNĘTRZNYM REGULAMINIE SZKOŁY (STATUCIE PLACÓWKI). DZIŚ MASZ DOWOLNOŚĆ, TY DECYDUJESZ TY ODPOWIADASZ.


> Na wyjazdach szkolnych wyglada to tak ze jedzie odpowiednia
> liczba nauczycieli +pilot, ale na wyjazdach takich jak kolonie
> czy obozy, faktycznie jechać musi osoba po skończonym kursie na
> wychowawcę kolonijnego

OCZYWIŚCIE WSZYSCY SPRAWUJĄCY OPIEKĘ KOLONIJNĄ MUSZĄ POSIADAĆ UPRAWNIENIA RÓWNOZNACZNE LUB WYŻSZE OD WYCHOWAWCY KOLONIJNEGO, CHYBA BYŚ NIE POWIEŻYŁ OPIEKI NAD DZIECKIEM NIEZNANEMU POLSKIEMU HYDRAULIKOWI? NAUCZYCIEL MA TAKIE UPRAWNIENIA Z URZĘDU.

odn.warszawa.pl
---
Tomek
[2005-07-19 14:36:59] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna GośćDołączył: 2006-01-20
Postów: 263904
Status: Nieobecny

Re: pilot wycieczek

Tomek napisał:

> DZIŚ MASZ DOWOLNOŚĆ, TY DECYDUJESZ TY ODPOWIADASZ.

Nie do końca się zgodzę (pomijając nawet fakt, że decyduje <b>dyrektor szkoły</b>). Myślę, że ewentualnie sąd przyjąłby jednak utrwalone do tej pory w praktyce rozwiązania.

Może tylko - i tu koryguję poprzednią wypowiedź - nie musiałby to być limit 1 opiekun na 15 uczestników jak w starym rozporządzeniu o wycieczkach, ale 1 opiekun na 20 uczniów pow. 10. r.ż. oraz 1 na 15 do 10. r.ż. - analogicznie do uregulowań dotyczących wypoczynku.

--
<a href="http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=14486"target="_blank">Obowiązki i prawa ucznia</a>
---
Roman G.
[2005-07-19 16:16:03] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna GośćDołączył: 2006-01-20
Postów: 263904
Status: Nieobecny

Re: pilot wycieczek

Może i mógłby być, ale MENiS się nie kwapi z określeniem takich loimitów, ba poco. Może urzędnikom jest tak wygodniej, a w razie czego i tak nauczecielowi i dyrektorowi można dołożyć za złe zorganizowanie opieki.
---
Tomek
[2005-08-16 12:09:48] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Postów: 11   Stron: 2   [ 1 2 | Następna strona ]
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]