Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS

Skocz do »

Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 19
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 26349 razy i ma 18 odpowiedzi Nastepny wątek
Mężczyzna Gość

Status: Nieobecny

Re: motyw tańca śmierci-bibliografia

czesc magdaleno

to jest bibliografia do tematu: "motyw tańca śmierci w literaturze i malarstwie wybranych epok". nie wiem ktore wywodza sie ze sredniowiecza ale ktores na pewno, wiec po prostu musisz poszperac w jakis madrych ksiazeczkach. to jest wypowiedz pewnej studentki filologi polskiej, ktora mi pomogla wybrac bibliografie:

Na początek, aby prawidłowo wytłumaczyć sens wybranego przez Ciebie tematu, proponuję zajrzeć do Słownika Symboli Władysława Kopalińskiego ( hasło: Śmierć lub Taniec).

Potem oczywiście powinieneś sięgnąć do dobrego podrecznika, który pozwoli Ci opisać, na czym polegał średniowieczny motyw danse macabre i jak funkcjonował on w świadomości ówczesnych ludzi.

Koronnym tekstem, od którego możesz wyjść jest "Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią". swą pracę wzbogacisz poprzez ukazanie motywu śmierci w mitologii greckiej oraz Bibli (np. Apokalipsa Św. Jana, Ksiega Koheleta- vanitas varitatum et omnia vanitas-marność nad marnościami i wszystko marność.)- możesz te wizje porównać z wizją średniowieczną.

Poza tym, mozesz wykorzystać następujące materiały:

Literatura:

- treny Jana kochanowskiego;

-"A imię jemu Śmierć" Jarosława Marka Rymkiewicza;

-"Jeździec" Jerzego Lieberta;

- "Arcy-mistrz" Adama Mickiewicza;

-itp.

Sztuka:

- "Pojawienie się jeźdźców Apokalipsy" (manuskrypt z ok. 1050r.);

- "Czterej jeźdźcy Apokalipsy" Albrechta Durera;

- "Śmierć i 12 scen z Ewangelii i Dziejów Apostolskich (metaloryt gotycki z ok.1474r.);

-"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga;

- "Wojna" Arnolda Bocklina;

- "kolos" Francisco Goyi;

- itp.

Możesz także ukazać całkiem inne wizje śmierci i skonfrontować je z obrazem średniowiecznym. Do tego posłużyć Ci mogą teksty:

- "O śmierci bez przesady" Wisławy Szymborskiej;

- "Wywiad" Mirona Białoszewskiego;

- itp.

Ważny jest również motyw exegi monumentum aere perenius ( wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu), czyli hasło non omnis moriar- nie wszystek umrę). Teksty, które tutaj polecam to:

- "Exegi monumentum" Horacego;

- " Ku muzom" Jana Kochanowskiego;

- "Testament mój" Juliusza Słowackiego;

-itp.

A dla konfrontacji:

- "Nagrobek" Wisławy Szymborskiej;

- "Oskarżyciel" Czesława Miłosza;

-itp.

mam nadzieje ze chociaz troszke ci pomoglem. zycze owocnej pracy

pozdrawiam- tegoroczny maturzysta ;)
---
Artur
[2005-10-24 21:48:53] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

jaki Malczewski???? odp
---
wojtek
[2005-11-14 19:39:17] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

motyw tańca

a może któś mógłby mi posunąć pomysł na moją prezentację ? "Przedstaw i porównaj sposoby wykorzystania motywu śmierci w literaturze i malarstwie co najmniej 2 epok" ? czekam na jakieś wieści ..:(:(:(
---
Margaret
[2005-11-24 20:43:51] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Re: motyw tańca

hey ja własnie tez mam motyw smierci w literaturze i sztuce, ale niewiem jaka wziąść bibliografie..moze ktos mi pomoze...moj e-mail madziorek872@op.pl
pozdrawiam i zgóry dziekuje
---
madziorek
[2005-12-01 17:31:32] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Re: motyw tańca bibliografia

potrzebuje bibliografi a ściślej Literatura przedmiotu do pracy:różne ujęcia motywu tańca w literaturze, prosze o pomoc! z góry dziękuje!!
---
ania
[2005-12-30 23:42:34] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

potrzebuje bibliografi a ściślej Literatura przedmiotu do pracy:różne ujęcia motywu tańca w literaturze, prosze o pomoc! z góry dziękuje!!

---
ania
[2005-12-30 23:44:31] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

---
ania18
[2005-12-30 23:45:24] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna mika_123

a moze ktos moglby mi pomoc w okresleniu najwazniejszych realizacji tanca smierci. prosze niech ktos pomoze
[2007-09-26 16:04:27] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta koma

Pracę Ci będziemy pisać??? Daj spokój....Do roboty! Bibliografię masz.
[2007-09-26 19:56:55] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]