Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS

Skocz do »

Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 4
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 12611 razy i ma 3 odpowiedzi Nastepny wątek
Mężczyzna Gość

Status: Nieobecny

kontrakt miedzy uczniem a wychowawcą

Czy ktoś może ma opracowany, lub może wskazać miejsca, gdzie można znaleźć przykładowe kontrakty między wychowawcą, a uczniem (szkoła podstawowa)?

---
Iwona
[2002-09-07 12:51:23] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

Re: kontrakt miedzy uczniem a wychowawcą

Iwona, kontrakt trzeba w y p r a c o w a ć z klasą.
Nie można posługiwać się umową, którą uzgodnił inny nauczyciel w innym środowisku. Przecież każde sformułowanie musi być rozumiane jednakowo przez wszystkich uczestników umowy: uczniów i nauczyciela oraz przez każdego z osobna zaakceptowane. Posługiwanie się jakimiś wzorami, to podstawowy błąd, a w każdym razie to już nie wynegocjowany kontrakt, to "tylko" kolejne wymagania nauczyciela i tak będzie traktowany przez dzieci. Nie bój się uczniowskich sformułowań, ważne by dotyczyły epraw dla klasy i Ciebie istotnych (widziłam narysowaną :-) umowę wychowawcy z przedszkolakami: super!). Możesz zacząć od anonimowego rozpoznania niepokojów i lęków w klasie: każdy uczeń (i Ty również) na kartce pisze jeden strach: :"boję się, gdy..." lub niepokoi mnie, gdy" albo "nie lubie gdy..". Jeśli grupa dopiero powstaje, używają oczywiście trybu przypuszczajacego: "bałanym się". Wyjaśnij, że piszemy o KONKRETACH ale nie używamy imion, nazwisk, piszemy o zjawisku, które wzbudza w nas niepokoje. Potem kartki są mieszane i wylosowywane. Głośno, empatycznie każdy z osobna czyta cudzy kęk, jak swój. Wszyscy dowiadujecie się, jak się ze sobą czujecie, albo czego w Waszej klasie nie chcecie.To ćwiczenie jest niezłym, motywującym wstępem do pracy nad kontraktem. Potem już "tylko" zajmujecie się zapisami w kontrakcie (w celu wyeliminowania tych lęków itp... Zadbaj, by sformułowania w umowie były konkretne. Całość umowy spisjemy na plakacie i każdy wraz ze mna podpisuje go(człowiek cpamięta głównie to, o czym chce pamiętać ;-). Uczniowie muszą wiedzieć, że podpis ten oznacza zobowiązanie do przestrzegania kontraktu przeze mnie ale i innych. Nie może być tak, byś stała się straznikiem kontraktu i jedyną osobą, która bedzie sie do niego odwoływać. Nie daj się wepchnąć w tę "nauczycielską" rolę :-)Wszyscy umowę tworzyli, wszyscy o nia dbają. Umowa wisi cały czas w widocznym miejscu. I pamietaj, że kontrakt nie jest "na zawsze", że moze być zmieniany, renegocjowany, że mogą pojawiać się nowe problemy, a więc i nowe ustalenia.
Mnie taki sposób pracy z grupą sprawdza się. Ale też wyobrażam sobie, że nie wszyscy są do niego przekonani, przecież nie wszyscy muszą tak tworzyć "reguły bycia ze sobą". Najgorzej jest, gdy biora się za to nauczyciele, którzy nie potrafią takich umów zawierać:
narzucają klasie sformułowania i problemy, których mają dotyczyć,
nie czują się członkami grupy i i kontraktu nie podpisują oraz nie przestrzegają,
pozwalają na sformułowania tak ogólne, że każdy może je zrozumieć inaczej
spisują umowę, której nie akceptują podczas uzgadniania poszczególni uczniowie (w końcu podpiszą,by się nie narazić)
Iwona, starałam się przekazać najwięcej z tego, co sama w sprawie zawierania kontraktu potrafię. Jeśli będziesz jeszcze czegoś potrzebować, pisz, powodzenia :-)
---
GosiaT
[2002-09-08 09:52:30] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

W zasadzie taki kontrakt nie jest potrzebny mi osobiście. Mam na głowie stażystkę i chciałabym pomóc jej wypracować sobie jakieś stanowisko na podstawie doświadczeń innych (przynajmniej na razie bo trudno mieć własne tuż po studiach). System oceniania oparty jest na WSO, ale sprawy wychowawcze wymagają lat doświadczeń i tutaj pomoc jest potrzebna.
---
Iwona
[2002-09-08 16:36:52] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna Gość

.....................
---
Jolanta Kot
[2002-10-11 10:00:04] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]