Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS

Skocz do »

Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 8
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 13092 razy i ma 7 odpowiedzi Nastepny wątek
Mężczyzna wwiikkaa

Status: Nieobecny

1 zebranie z rodzicami

Witam.Właśnie dowiedziałam się że dostałam pracę w szkole od 1 września.Obejmuję pierwszą klasę.Mam prośbę czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak przeprowadzić zebranie z rodzicami co mówić itd. Jestem dopiero co po studiach i każda rada doświadczonych nauczycieli to dla mnie cenna wskazówka.Zebranie mam zaraz na początku roku szkolnego i nie wiem jak się do tego przygotować a chciałabym podejść do tego profesjonalnie.
[2006-08-25 15:25:12] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna gotrik

Re: 1 zebranie z rodzicami

Ja moge ci pomóc chociaż jestem uczniem, ale coś o tym wiem choćby z opowiadań mamy:] Na zebraniach porusza sie często tematy narzucone przez panią dyrektor czyli coś co jest do omówienia w sprawie szkoły, np, remont toalet i takie tam. Ogólnei mówi się o tym co w klasie jest nie tak i chwali jakiegoś ucznia który bardzo dobrze się uczy. Najwiekszym błedem jaki popełniła moja wychowawczyni to to ze pwoeidziała przy wszystkich rodzicach ze jakaś dziewczyna opusciła sie w nauce z powodu chłopaka pdoając jego nazwisko. Wiadomoz e czasem jest w klasie grupa jak to niektorzy nauczyciele nazywaja ,,motorzy zła" i czasem trzeba ja ochrzanic przy wszystkich ale na miłośc boską takie poszczegolne sytuacje powinny byc omawiane z rodzicem a nie z 30...
Na 1 zebraniu przydałoby się też jakoś wstępnie dogadać z klasą np. powiedz czego od niej wymagasz i coś w stylu ze jesli nabroją nie bedziesz ratowała im tyłka, tak zeby wywrzec na nich jakies wrazenie najlepiej dosc przyjazne a neikoneicznie takie: jaka to ja jestem zła ja wam pokaze itd;d
Ja na Twoim miejscu martwiłbym się o lekcje wychowawcze bo moja wychowawczyni miała spory problem z pożytecznym spedzeniem tych 45 m tygodniowo;d
----------------------------------------
,Wojna trojańska toczyła się o kobietę. Była to jedyna wojna w historii, w której wszyscy wiedzieli naprawdę o co walczą"
[2006-08-25 19:30:40] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości    3733533 [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta olagda

gotrik, pytanie dotyczyło pierwszego spotkania z rodzicami, a nie z klasą. Poza tym, jak można wymieniać najlepszych i najsłabszych uczniów na 1 zebraniu, kiedy nikogo jeszcze nie znasz. Zresztą, nie można wymieniac najgorszych uczniów!!!
"Każdy nowo poznany człowiek wie coś, czego ja jeszcze nie wiem".
[2006-08-25 20:30:12] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna gotrik

to troszke sie zapendzięłm sorry ale tez zrozumiaelmz e chodzi o ogólne zebrania z rodzicami.... bo wydaje mi sie ze mowa powitalna jest tak banalna ze chyba nei rtzeba sobie zawracac glowy nia robiac temat..
,Wojna trojańska toczyła się o kobietę. Była to jedyna wojna w historii, w której wszyscy wiedzieli naprawdę o co walczą"
[2006-08-25 21:06:24] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości    3733533 [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta sewka

Wwiikkaa, na pewno trzeba się przedstawić wink , omówić wewnątrzszkolny system oceniania i regulamin zachowania obowiązujące w szkole, dokonać wyboru tzw. Trójki Klasowej. Nie wiem, jaka to pierwsza klasa (SP, G, ponadgimn. ?)
W SP robimy zawsze krótka ankietę nt. oczekiwań rodziców od szkoły i wychowawcy, informacji nt. dziecka, itp.
Należy wspólnie z rodzicami zaplanować imprezy klasowe i wycieczki.
No i , oczywiście, musisz przekazać ogólne informacje od dyrektora (ubezpieczenie, składki na rzecz Rady Rodziców i takie tam...)
Tyle na razie przychodzi mi do głowy.
[2006-08-27 20:41:05] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna radusia

Wiem, jak trudno odnaleźć się w pierwszym roku, kiedy ma się wychowawstwo. A ztaem idę Ci z pomocą. Mam nadzieję, że na coś się przydam.

1. Autoprezentacja - to jeden z bardzo ważnych punktów pozyskiwania rodziców i dzieci. Zrób to jak najlepiej. Bądź ciepła miła, a jednocześnie stanowcza i zdecydowana.

2. Przedstaw listę podręczników i przyborów szkolnych, tzw. wyprawkę ucznia. Wcześniej bardzo dokładnie przemyśl, co będzie wam potrzebne, aby nie narażać rodziców na niepotrzebne wydatki. Pamiętaj! Rodzic dokładnie cię obserwuje i potem w najlepszym razie komentuje wśród innych, w najgorszy - zarzuci Ci brak kompetencji i to, iżnie wiesz czego chcesz! Zatem wyprawka musi być bardzo dokładnie przemyślana. Najlepiej przygotuj spist poptrzebnych rzeczy i wręcz każdemu rodzicowi.

3. Możesz równiez przeprowadzić ankietę, dzięki której dowiesz się czegoś o swoich wychowankach i ich rodzinie. Informacje zawarte w ankiecie przydadzą Ci się do wypełnienia dokumentacji szkolnej.Ankiety trzymaj w teczce wychowawcy klasy.

4. Załóż teczkę wychowawcy klasy. W niej trzymaj wszystkie dokumenty szkolne, do których wgladu ma rodzic.
* program nauczania
* plan wynikowy
* wewnątrzszkolny system oceniania
* kryteria wymagań
* plan wychowawcy klasy
* program autorski lub innowacje zatweierdzone przez nauczyciela
* sprawozdania *(lub plany) ze spotkań z rodzicami z ich podpisami ( nikt nie będzie mógł ci zarzucić, że o czymś nie mówiłaś: krótko w punktach wypisuję problematykę, którą zamierzam poruszać - rodzice się podpisują. Wierz mi - wiele razy mi się to przydało. Rodzic próbował mi wmówić,że nie przekazałam ważnych informacji. Wówczas ja otwieram teczkę, wyjmuję kartkę z pod[pisem tegoż rodzica. Trzeba było widzieć minę i przeprosiny.)
* arkusze obserwacyjne poszczególnych dzieci, i inne dokumenty ( np. zwolnienia lekarskie) związane z pracą dydaktyczno - wychowawczą klasy.
[2006-08-27 22:02:52] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna dorota1

Zajrzyj do przewodników metodycznych. Jezeli to SP - to prawie kazdy przewodnik prezentuje przykładowy konspekt takiego zebrania.
Myślę,że pomocne Ci bedą te linki.
<http://www.sp2.murowana-goslina.pl/konspekty/referaty/referat_zebrania_z_rodzicami.doc>

<http://www.saferinternetday.pl/files/manual.pdf#search=%22scenariusz%20pierwszego%20zebrania%20z%20rodzicami%22>

<http://www.archiwum.literka.pl/modules.php?name=News&file=print&sid=2044> - tutaj masz scenariusz pierwszego zebrania

Powodzenia
[2006-08-29 10:39:45] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna radusia

Zanim zorganizujesz zebranie 4 września podaj plan zajęć, oświadczenie o uczęszczaniu dzieci na religię i ankietę, która pomoże Ci w pewnych sprawach....
ANKIETA DLA RODZICÓW UCZNIÓW ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W KLASIE PIERWSZEJ

DRODZY RODZICE !
Ankieta ta pomoże mi w rzetelnej i prawidłowej diagnozie dotyczącej rozwoju Waszego dziecka. Proszę o udzielenie mi potrzebnych informacji w celu dostosowania metod, form i technik nauczania i wychowywania do indywidualnych możliwości, czy potrzeb Waszych dzieci. Liczę także na szczere sugestie dotyczące wymagań w stosunku do nauczyciela, a także w stosunku do szkoły. To Wy RODZICE jesteście odpowiedzialni za przyszłość swoich pociech, dlatego wierzę, że współpracując razem ze mną przygotujemy NASZE DZIECI do łagodniejszego przechodzenia przez wszystkie problemy, które napotkają na swojej drodze do DOROSŁEGO życia.

1. Dane osobowe ucznia.
• Imiona i Nazwisko .............................................................................................
• Data urodzenia ....................................................................................................
• Miejsce urodzenia, ........................................ . ...............................
• Adres zameldowania dziecka ..........................................................................................
• Adres zamieszkania dziecka .........................................................nr telefonu .................
• Numer PESEL dziecka ...................................................................................................
• Numer ubezpieczenia dziecka .........................................................................................

• Matka /opiekun dziecka:
Imię i nazwisko: __________________ ____________________
Wykształcenie: __________________ ____________________
Zawód: __________________ ____________________
Praca*: __________________ ____________________
*proszę wpisać: pracuję, bez pracy, emeryt, rencista
Telefon kontaktowy ...........................................................

• Ojciec (opiekun dziecka):
Imię i nazwisko: __________________ ____________________
Wykształcenie: __________________ ____________________
Zawód: __________________ ____________________
Praca*: __________________ ____________________
*proszę wpisać: pracuję, bez pracy, emeryt, rencista
Telefon kontaktowy ...........................................................

• Czy dziecko wychowują oboje rodzice? TAK NIE
Jeśli nie – u kogo przebywa dziecko? ..............................................................

• Informacja o rodzeństwie /imię i nazwisko, data ur., itp./
...............................................................................................................
..............................................................................................................
.........................................................................................
2. Proszę ocenić w skali 1-6 sytuację materialną rodziny:

1 2 3 4 5 6

3. Ilość osób w gospodarstwie domowym: ________

4. Warunki mieszkaniowe oceniam na:
a) bardzo dobre b) dobre c) skromne d) niewystarczające
5. Czy zdaniem PANA/PANI dziecko jest w jakimś kierunku uzdolnione ?
a. nie
b. tak
Jakie to zdolności i predyspozycje? Jak zdaniem PANI/PANA szkoła może przyczynić się do dalszego rozwoju dziecka w tej dziedzinie?
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

6.Czy zdaniem PANI/PANA dziecko ma z czymś szczególne problemy ?
a. nie
b. tak
Jakie to problemy? Jak zdaniem PANI/PAN szkoła może się przyczynić do wyeliminowania lub złagodzenia problemu ?
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
7. Proszę napisać na jakie cechy charakteru dziecka należy zwrócić szczególną uwagę, co według PAŃSTWA wymaga korekty, a co wzmocnieniu (np. nieśmiałość-pracować nad zmniejszeniem lub wyeliminowaniem , nadpobudliwość – pracować nad wyciszeniem, itp.)?
.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
8. Czy dziecko było badane przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną? TAK NIE
Jeżeli tak, to kiedy i w jakim celu ?.............................................................................................

9. Stan zdrowia dziecka: ( przewlekłe choroby, wady rozwojowe) ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
10.Czy zdaniem Państwa dziecko powinno mieć zadawane zadania domowe? TAK NIE
Dlaczego? ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
11.W jakich zajęciach pozalekcyjnych powinno uczestniczyć Wasze dziecko ?
.......................................................................................................................................................
12. Z jakich form współpracy najchętniej korzysta Pan(i) w kontaktach z nauczycielami? (możliwych kilka odpowiedzi).
a) zebrania z wychowawcą
b) drzwi otwarte
c) indywidualne konsultacje pedagogiczne – na wezwanie lub zaproszenie
d) wizyty domowe
e) rozmowy telefoniczne
f) korespondencja
13.Jak często powinny odbywać się konsultacje z RODZICAMI dotyczące postępów w nauce i rozwoju społeczno-emocjonalnego uczniów ?
a. raz na miesiąc
b. raz na trzy miesiące i wywiadówki raz na pół roku
c. częściej
Jeśli częściej, to w jakiej formie? ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................
14. Jaki dzień tygodnia, godzina jest dla Pana(i) najdogodniejszym terminem na spotkanie z nauczycielem? Proszę wymienić: ______________________________

15. W jaki sposób chciałby(aby) Pan(i) wspomagać działalność klasy i szkoły:
a) podnosić stan techniczny szkoły (np. udział w pracach remontowych, porządkowych, finansowanie),
b) współorganizować imprezy i uroczystości szkolne,
c) tworzyć programy zaradcze w rozwiązywaniu sytuacji problemowych,
d) udział i pomoc w organizowaniu wycieczek i innych form turystyki,
e) promować szkołę,
f) własne propozycje: ___________________________
g) nie mam potrzeby angażowania się.

16.W jakich sprawach oczekuje Pan(i) pomocy ze strony szkoły:
.......................................................................................................................................................
17. czy dziecko będzie uczęszczało na lekcje religii? TAK NIE
mgr Monika Nowak-Kowalska
[2006-08-31 20:13:06] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]