Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS

Skocz do »

Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 18
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 5823 razy i ma 17 odpowiedzi Nastepny wątek
Mężczyzna camelot

Status: Nieobecny
Angielski w klasach 1 - 3

Ostatnio w prasie zaczęły się pojawiać ogłoszenia o kursach dla nauczycieli języka angielskiego którzy będą uczyć w klasach 1 - 3. Zgodnie z odpowiednimi przepisami aby uczyć określonego przedmiotu w tym kształcenia zintegrowanego należy mieć odpowiednie kwalifikacje (studia, podyplomówkę czy kurs kwalifikacyjny). I rodzi się tu pytanie czy nauczyciel uczący w klasach 1- 3 języka angielskiego lub np. informatyki musi mieć takie dodatkowe kwalifikacje. W przepisach się mówi, ze aby uczyć w szkole podstawowej należy mieć kwalifikacje jak wyżej z tym że do nauki angielskiego czy informatyki. W planie nauczania przedmiotem jest nie kształcenie zintegrowane ale wyraźnie wydzielone język angielski czy informatyka. W akcie mianowania czy dyplomowania mam napisane że mogę uczyć informatyki w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Czy wobec tego klasy 1 - 3 nie są klasami szkoły podstawowej? Skąd te pomysły na kursy. Jest to jakieś chore. W szkole w której uczę od ubiegłego roku uczę w wymiarze 3 godzion informatyką w klasach 2. Czyli co miałem 6 lat na zrobienie kwalifikacji do klas 1- 3 ale jakich. Mam kwaliofikacje nauczyciela szkoły podstawowej i nie iwdzę sensu ich uzupełniania.
[2006-08-25 21:05:09] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna jacko

*

Re: Angielski w klasach 1 - 3

Ścisłe kwalifikacje do nauczania w klasach I-III (tj. do prowadzenia obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zintegrowanego) mają osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych na kierunku pedagogika. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych - w ramach kształcenia zintegrowanego - nie przewiduje "dodatkowych obowiązkowych zajęć z języka angielskiego w klasach I-III w szkołach podstawowych". Zatem, jeżeli program nauczania w klasach I-III w określonej szkole podstawowej przewiduje "dodatkowe zajęcia edukacyjne z języka angielskiego" (zgodnie ze stosownymi postanowieniami § 2 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych) - wówczas należy stwierdzić, że zgodnie z § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 155, poz. 1288, z późn. zm.) posiadanie tytułu np. (mgr innego przedmiotu i dodatkowo cetryfikat FC, licencjata z języka angielskiego) spełnia wymogi kwalifikacyjne do nauczania języka angielskiego w szkołach podstawowych (w tym w klasach I-III).
[2006-08-26 00:54:35] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta eska38

a skoro o kwalifikacjach to skąd wiedzieć, które studia bez podyplomówki i kursów kwalifikacyjnych upoważniają do nauki techniki? Czy Politechnika poznańska, wydział BUDOWY mASZYN, KIERUNEK PODSTAWOWE PROBLEMY TECHNIKI specjalność mechanika stosowana (oczywiście plus pedagogiczne) to nie brzmi dobrze? ten wątek też się przewinął w procesie, ale jako uboczny, bo ja nie chcę uczyć techniki 9choć już to robiłam) , moja pasja to mat-inf
pozdrawiam wszystkich obecnych
eska
[2006-08-26 11:22:13] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna jacko

*

Czy Politechnika poznańska, wydział BUDOWY mASZYN, KIERUNEK PODSTAWOWE PROBLEMY TECHNIKI specjalność mechanika stosowana (oczywiście plus pedagogiczne) to nie brzmi dobrze?

trzeba zerknąć do indeksu, żeby stwierdzić czy można te kwalifikacje uznać za wystarczające do nauczania techniki
[2006-08-26 11:33:51] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna camelot

Ja ukończyłem studia pedagogiczne wychowanie techniczne na Uniwersytecie Łódzkim na wydziale FILOZOFICZNO-HISTORYCZNYM (duże litery bo to taka ciekawostka). Było to prawie 30 lat temu.
Jacko!!
Czyli mam rozumieć że jeżeli uczę informatyki w klasach drugich jestem mgr przedmiotu oraz skończyłem studia podyplomowe z informatyki to zgodnie z cytowanymi rozporzadzeniami mam kwalifikacje do nauczania informatyki w klasach 2.
Tylko powracam do mojego pytania w poczatku wątku. Skąd ten pęd i ogłoszenia prasowe o nauczycielach języka angielskiego i kursach. Coś w tym musi być.
[2006-08-26 22:22:46] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna jacko

*

A nie wiem skąd ten pęd bo ja prasy nie czytam i telewizyjnych wiadomosci tez nie oglądam bo mi szkoda czasu na głupoty ale pewnie to w związku z tym angielskim co go ministerstwo do klas pierwszych wprowadza
[2006-08-26 23:25:28] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna camelot

No ale to będzie przedmiot nie kształcenie zintegrowane ale język angielski. czyli według mojej opinii każdy nauczyciel mający kwalifikacje do nauczania wklasach 4-6 będzie miał je w klasacj 1 -3. Poprostu czuję poprzez skórę, że róznę firmy organizujące takie kursy chcą zarobić kasę na niezbyt zorientowanych nauczycielach. Sprawdza sie tu znane powiedzenie jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
[2006-08-26 23:34:40] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna jacko

*

no oczywiście, że ktoś kto ma CAE może uczyc zarówno w 4-6 jak i w 1-3 jesli ma np. mgr. z zintegrowanego ale jesli ma FC to już w klasach 4-6 nie może
[2006-08-26 23:39:56] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna camelot

A jak ktoś poprostu skończył filologię angielską kierunek pedagogiczny.
[2006-08-27 13:19:57] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna jacko

*

jej camelot zajrzyj do rozporządzenia tam jest jasno napisane, ze tak
[2006-08-27 13:44:59] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]