Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS

Skocz do »

Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 9
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 4933 razy i ma 8 odpowiedzi Nastepny wątek
Mężczyzna sytka

Status: Nieobecny

jakie zajęcia?????? HELP!!!!!!

Jakiego typu zajęcia może prowadzić pedagog szkolny z uczniami jeśli jest po resocjalizacji??????
[2008-10-03 15:52:32] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna kslupek

Re: jakie zajęcia?????? HELP!!!!!!

Ja też jestem po resocjalizacji, i też jestem pedagogiem szkolnym.
Kończąc resocjalizację jesteś specjalistą od pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. Miałaś przecież zajęcia z oligfreno, tyflo i surdopedagogiki ( oprócz zajęć stricte z resocjalizacji ). Możesz więc prowadzić zajęcia z dziećmi, które uzyskały tzw. kształcenie specjalne ( dawniej rewalidacja ) czyli dwie dodatkowe godziny przydzielone przez zespół orzekający poradni. A już na 100% jeżeli zdiagnozowano zaburzenia zachowania i emocji.
----------------------------------------
www.pedagogszkolny.pl
[2008-10-04 10:52:01] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    http://www.pedagogszkolny.pl [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta martilka

Kończąc resocjalizację jesteś specjalistą od pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. Miałaś przecież zajęcia z oligfreno, tyflo i surdopedagogiki ( oprócz zajęć stricte z resocjalizacji ). Możesz więc prowadzić zajęcia z dziećmi, które uzyskały tzw. kształcenie specjalne ( dawniej rewalidacja ) czyli dwie dodatkowe godziny przydzielone przez zespół orzekający poradni. A już na 100% jeżeli zdiagnozowano zaburzenia zachowania i emocji.

Śmiem sądzić, że resocjalizacja to raczej jedynie kwalifikacje w zakresie pracy z niedostosowanymi społecznie.
Natomiast uczniowie o specjalnych potrzebach (np. ze stwierdzoną niepełnosprawnością) wymagają specjalisty wykształconego w określonej dziedzinie- wymagany jest choćby kurs kwalifikacyjny z określonego zakresu (oligo-,tyflo-surdopedagogika);
z kolei do prowadzenia zajęć terapeutycznych wymagane są kwalifikacje z terapii pedagogicznej;
bez dodatkowych uprawnień po prostu wchodzisz do klas i przeprowadzasz interesujące i zróżnicowane tematycznie godziny wychowawcze-doskonała recepta na nawiązanie kontaktu z szerokim gronem uczniów:)a i wychowawcy z sympatią spojrzą na kogoś, kto pozwoli im na chwilę oddechu:)
[2008-10-06 18:39:31] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna kslupek

Miałem na myśli sytuację ( z własnego podwórka ) kiedy w zwykłej szkole są dzieci z niedosłuchem, dzieci niedowidzące, dzieci z zaburzeniami zachowania i mają one orzeczenia poradni o kształceniu specjalnym ( 2 dodatkowe godziny w tygodniu). Nie słyszałem aby jakiś dyrektor zatrudniał specjalistów z wszystkich tych dziedzinach. Dawnymi czasy takie zajęcia prowadził po prostu wychowawca klasy. Teraz musi to być specjalista. Ktoś kto ukończył pedagogikę specjalną ( a więc i resocjalizację ) jest dla dyrektora dobrym wyjściem. Nie będzie żadnych problemów jeżeli zdiagnozowano zagrożenie niedostosowaniem, niedostosowanie lub zaburzenia zachowania i emocji. Przy innych deficytach mogą pojawić się kontrowersje.
Mówię tu cały czas o zajęciach dodatkowych pedagoga szkolnego.
W ramach swojego etatu masz np. całą sferę diagnostyki środowiska szkolnego : ankiety, badania socjometryczne mierzenie poziomy agresji ( np. lista kontrolna „Moje życie w szkole” ), w klasach młodszych szkoły podstawowej można prowadzić przy współpracy z wychowawcą badania w kierunku ryzyka dysleksji za pomocą Skali Ryzyka prof. M. Bogdanowicz itd.,itd.
Druga sfera to chociażby profilaktyka: pogadanki, zajęcia psychoedukacyjne itd.,itd.
www.pedagogszkolny.pl
[2008-10-07 11:34:08] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    http://www.pedagogszkolny.pl [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta rogatadusza

A ja mam trochę inne doświadczenia - dyrektorzy szkół masowych muszą zatrudniać specjalistów do rewalidacji indywidualnej ( choćby tylko na dwie godziny tygodniowo ), ponieważ zobowiązani są do realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu a to może zapewnić jedynie odpowiedni specjalista.

Poza tym Organ Prowadzący kontroluje kwalifikacje zatrudnianych do RI nauczycieli...

Dodatkowo, jako pedagodzy, możemy prowadzić te zajęcia, do których mamy dodatkowe kwalifikacje.

Nie myśl, że się czepiam, ale idąc Twoim tokiem myślenia powinnam uznać, że skoro miałam na studiach zajęcia z psychologii ( sporo godzin), to mam kompetencje i uprawnienia psychologa. Czy tak ?
pozdrawiam
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."
[2008-10-07 22:59:55] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna kslupek

Oczywiście rozumiem, ze się nie czepiasz ( chociaż ostatni argument jest z lekka demagogiczny ).
Przedstawiłem tylko własne doświadczenia. Nie znam w moim mieście ( a mieszkam w dużym mieście wojewódzkim ) żadnej szkoły powszechnej ( ma się rozumieć nie mam informacji o wszystkich szkołach ), która zatrudniałaby do kształcenia specjalnego ( na 2 godziny tygodniowo ) tyflopedagoga czy surdopedagoga. Co oczywiście nie oznacza, że tak jest wszędzie.
www.pedagogszkolny.pl
[2008-10-07 23:58:13] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    http://www.pedagogszkolny.pl [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta rogatadusza

devilish   Re: jakie zajęcia?????? HELP!!!!!!

Mieszkamy w tym samym mieście, a nawet pracujemy w szkołach

w tej samej dzielnicy, ale rzeczywiście nasze doświadczenia mogą

byc różne.

Wiem, że dyrektorzy szukają specjalistów do RI

( bywają oferty na dwie godziny tygodniowo ), ale może nie

zdarza się to zbyt często, bo mamy przecież specjalistyczne

placówki a także szkoły integracyjne.

Znam praktykę ( sprzed paru lat ) przydzielania RI nauczycielom -

przedmiotowcom, którym brakowało godzin do etatu, ale obecnie

taki arkusz organizacyjny pewnie nie otrzyma akceptacji Wydziału

Edukacji czy Kuratorium.

Jestem też przekonana, że przydzielanie zajęć osobom, które nie

są specjalistami w danej dziedzinie nie jest korzystne dla dzieci i

jestem temu przeciwna, zwłaszcza w naszym mieście, w którym

fachowców można znaleźć bez problemu. smile

pozdrawiam
[2008-10-08 15:47:28] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna kslupek

W tym co piszesz jest oczywiście wiele racji. Ważne jest jednak jakie są dysfunkcje dziecka i jakie wskazania poradni zawarte w orzeczeniu.
Jeżeli dziecko ma np. niewielki niedosłuch a wskazania poradni to nadrabianie zaległości szkolnych i rozwijanie zasobu pojęć, to chyba nie ma powodów żeby upierać się przy surdopedagogu.
Sporo jest orzeczeń diagnozujących zagrożenie niedostosowaniem społecznym lub zaburzenia zachowania. Myślę, że w takich sytuacjach absolwent resocjalizacji może z dzieckiem prowadzić kształcenie specjalne ale nie będę o to kruszył kopii smile

Pozdrawiam
www.pedagogszkolny.pl
[2008-10-08 16:03:18] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    http://www.pedagogszkolny.pl [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta rogatadusza

smile
[2008-10-08 17:18:13] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]