Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS


Skocz do »
 
Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 1
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 2801 razy i ma 0 odpowiedzi Nastepny wątek
Kobieta sporasek

Avatar użytkownika


Dołączył: 2006-03-29
Postów: 70
Status: Nieobecny
UWAGA!!!!Mija czas szkolnych bibliotek? Propozycja likwidowania bibliotek szkolnych

Art. w Gazecie Wyborczej on- line 17.07.2009
Aleksandra Pezda "Mija czas bibliotek szkolnych?"

"Oszczędność - to główny powód łączenia przez samorządy bibliotek szkolnych z publicznymi. Robi tak Wrocław (13 bibliotek szkolnych zamieniło się w filie wypożyczalni publicznych), przymierza się Jarocin. "Gazeta" pisała o tym w czerwcu.

Przeciwni są szkolni bibliotekarze. ZNP napisał protest do MEN i premiera. Bo dla szkolnego bibliotekarza przenosiny placówki publicznej do szkoły mogą oznaczać stratę pracy. A jeśli utrzymają etat - niższą pensję oraz utratę nauczycielskich przywilejów (regulowany przez MEN wzrost pensji w miarę doświadczenia, wakacje i tzw. pensum). Na te przywileje bibliotekarze ze szkół jednak zapracowali - musieli zdobyć podwójne przygotowanie: bibliotekarskie i pedagogiczne. ZNP podkreśla też, że uczniowie albo będą musieli dochodzić do biblioteki poza szkołę - co ich do czytania nie zachęci - albo do połączonej biblioteki funkcjonującej w szkole będą mogli wchodzić bez kontroli obcy - a to może nie być bezpieczne dla uczniów.


- Biblioteki szkolne i publiczne mają różne zadania, ale to nie znaczy, że nie mogą działać razem. A oszczędności są ważne - mówi Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich. To Związek jest autorem projektu nowelizacji ustawy o bibliotekach, którym kilka dni temu zaczęła się zajmować komisja "Przyjazne państwo". Zwolennicy przekonują też, że taka połączona biblioteka może pracować dłużej oraz w weekendy i wakacje.

- Po to pracowaliśmy na kolejne szczeble awansu zawodowego, żeby teraz tracić pensje na przekształceniach? - martwi się Magdalena, bibliotekarka z Wrocławia, nauczyciel dyplomowany (najwyższa pensja w zawodzie). W tej sprawie wysłała protest do sejmowej komisji.

Dotąd na łączenie bibliotek nie godził się MEN. Takie stanowisko ogłosił po proteście ZNP. Powoływał się na zapisy prawne, bo dziś nie wolno łączyć placówek publicznych z innymi instytucjami. Co będzie, jeśli Sejm to zmieni?

- Najistotniejsze jest zabezpieczenie uczniom możliwości korzystania z biblioteki - lapidarnie odpowiada "Gazecie" rzecznik MEN Grzegorz Żurawski.

Na razie komisja "Przyjazne państwo" na wniosek ZNP zamówi ekspertyzę prawną w sprawie łączenia bibliotek.
Żurawski: - Kiedy projekt dotrze do MEN, sprawdzimy, czy jest korzystny dla uczniów. "


.....damy się bez walki???
[2009-07-17 19:56:36] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości    4422363 [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]