Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS

Skocz do »

Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 10
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 6148 razy i ma 9 odpowiedzi Nastepny wątek
Mężczyzna syla81

Status: Nieobecny

dyżury na przerwach

Proszę o pomoc! Czy pedagog szkolny musi stać na dyżurach , na przerwach. Zawsze myślałam, że nie a tu dziś mi vice mówi, że mam stać. Gdzie są do tego jakieś uregulowania prawne......!
[2009-10-21 18:45:38] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

Re: dyżury na przerwach

Proszę o pomoc! Czy pedagog szkolny musi stać na dyżurach , na przerwach. Zawsze myślałam, że nie a tu dziś mi vice mówi, że mam stać. Gdzie są do tego jakieś uregulowania prawne......!

Bez wątpienia najlepszym specjalistą od podawania regulacji prawnych jest na tym forum nieoceniony jacko.
Kiedyś już odpowiadał na podobne pytanie i zrobił to ja zwykle w sposób kompetentny. :)

Z tego co pamiętam oraz z własnego doświadczenia wiem że:
- pedagog szkolny jest pracownikiem pedagogicznym szkoły. Jako taki posiada kompetencje wymagane do tego aby podobnie jak inni nauczyciele pełnić zlecone mu przez Dyrekcję funkcje związane z zadaniami jakie stoją przed szkołą. Jedną z takich funkcji jest funkcja opiekuńcza wobec uczniów która obejmuje zapewnienie uczniom bezpieczeństwa także a zwłaszcza na przerwach

- dyrektor szkoły odpowiada za organizację pracy wszystkich nauczycieli i każdemu nauczycielowi przydziela zadania zgodne z kompetencjami danego nauczyciela. Wynika z tego, ze jeżeli dyrektor przydzieli pedagogowi szkolnemu obowiązek dyzurowania na przerwach to postępuje zgodnie z prawem.

Oczywiście praca pedagoqa szkolnego jest zorganizowania inaczej niż np. praca nauczyciela matematyki. Obowiązki pedagoga szkolnego polegają miedzy innymi na rozmowach z uczniami, kontaktach z różnymi poradniami itd. Dlatego w praktyce nie obciąża się pedagogów regularnymi dyżurami na przerwach, gdyż mogłoby to dezorganizować wykonywanie ich własnych oboawiązków.

Jednakże w przypadku gdy dyrektor zleci pedagogowi dyżury na przerwach, to pedagog musi tak przeorganizować swoją zwykłą pracę aby podołać także i temu zadaniu. Zwłaszcza wtedy gdy posiada on kompetencje do wykonania takich zadania a każdy pedagog takie kompetencje przecież posiada.

Zaznaczam, że jest to tylko moja opinia w tej sprawie. Ta opinia wynika z mojego doświadczenia i ogólnej orientacji o tym jak wygląda praca szkoły.

Jeżeli są jakieś szczegółowe przepisy, które regulują pracę pedagoga szkolnego w zakresie dyżurów na przerwach, to oczywiście trzeba takie przepisy respektować. Ja o o takich przepisach nie słyszałem. smile
----------------------------------------
"Człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł."
Gabriel Garcia Marquez.
[2009-10-22 10:23:12] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta malgosia_g

Poza pracą indywidualną z uczniami pedagog powinien mieć również ogólną orientację w sytuacji wychowawczej szkoły.
Dyżur, to najlepsza okazja do zaobserwowania różnych zachowań uczniów.
Oczywiście należy brać pod uwagę specyfikę pracy pedagoga i nie obciążać go nadmiernie dyżurami. Jednak, gdy zachodzi taka potrzeba, dyżurować powinien.
Nie znam żadnej podstawy prawnej, która pedagoga zwalniałaby z dyżurów.
Być może któryś z dyżurujących pedagogów stosowne przepisy znajdzie, podsunie je dyrektorowi i wtedy dyżurować nie będzie.
A póki co jest takim samym pracownikiem pedagogicznym szkoły jak każdy inny nauczyciel i nie widzę powodów, dla których miałby być pod tym względem uprzywilejowany i całkowicie z dyżurów zwolniony.
ZSO
[2009-11-06 22:52:36] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości    http://maga.witrynaszkolna.pl [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

Dokładnie tak. Pedagog szkolny uczestniczy w życiu szkoły tak jak każdy nauczyciel, który nota bene jest też pedagogiem. Oczywiście "grafik" pracy pedagoga szkolnego jest z oczywistych względów inny niż "grafik" nauczyciela matematyki ale obecność pedagoga szkolnego na przerwach jest bardzo ważna. Powiem nawet coś więcej: pedagog szkolny nie powinien "dyżurować" na dwóch lub trzech przerwach w tygodniu, on powinien być "obecny" na każdej przerwie, na której nie wykonuje innych obowiązków pedagoga szkolnego.
"Człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł."
Gabriel Garcia Marquez.
[Edytuj 1 razy, ostatnio edytowany przez baggins (at) 2009-11-07 23:15:25]
[2009-11-07 23:14:12] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna boston

Katechetow powinni zapedzic do dyzurowania. Powinni byc "obecni" na kazdej przerwie. Przeciez to 'pedagogi' wyzszej klasy i z pewnoscia mogliby poczynic duzo obserwacji.
[2009-11-08 04:08:57] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

1. Nie ma najmniejszej potrzeby "zapędzania" katechetów do dyżurowania na przerwach. Katecheci funkcjonują w szkole według normalnego planu zajęć, takiego jaki obowiązuje wszystkich nauczycieli. W tym planie zajęć są uwzględniane dyżury na przerwach. Katecheta ma dokładnie taki sam obowiązek dyżurowania na przerwach jak każdy inny nauczyciel.

2. Żaden katecheta nie jest pedagogiem "wyższej klasy". Każdy katecheta musi natomiast posiadać przygotowanie pedagogiczne tak samo jak każdy inny nauczyciel.
Gabriel Garcia Marquez.
[Edytuj 1 razy, ostatnio edytowany przez baggins (at) 2009-11-08 09:47:59]
[2009-11-08 09:16:01] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta koma

syla81- tak, ma stać, jesli zleci mu to dyrektor.
W czasie przerwy pedagog może dokonywac wielu obserwacji - zobaczyć ucznia w innej sytuacji, niż zacisze gabinetu.
U nas dyżurują - mniej, ale jednak. smile
[2009-11-10 16:22:15] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

Wypada się tylko cieszyć że wszyscy mają przynajmniej w tej sprawie podobne jeśli nie wręcz identyczne zdanie. smile
Gabriel Garcia Marquez.
[2009-11-15 23:10:46] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Kobieta malgosia_g

Czasami i na tym forum potrafimy się zgodzić smile
ZSO
[2009-11-16 17:57:17] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości    http://maga.witrynaszkolna.pl [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

Myślę, że wystarczy czasem odrobina dobrej woli. smile
Gabriel Garcia Marquez.
[2009-11-24 19:42:02] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]