Strona główna forum Witaj Nieznajomy   | Zaloguj się   
  Szukaj  
  Strona główna  | Najświeższe wątki  | Kto jest obecny  | Lista użytkowników  | Szukaj  | Pomoc  | Źródła RSS

Skocz do »

Status wątku: Aktywny
Wszystkich postów w tym wątku: 26
Autor
Poprzedni wątek Ten wątek był oglądany 1573 razy i ma 25 odpowiedzi Nastepny wątek
Mężczyzna bma

Status: Nieobecny
Depozyt narodu

Pamiętam, że swego czasu jeden z użytkowników tego forum użył teologicznego pojęcia "depozyt wiary", który - przynajmniej tak zrozumiałem - oznacza pewien zasób dogmatów, wierzeń, wiedzy teologicznej itd., który w Kościele Katolickim nie może ulec zmianie, w każdym razie nie może ulec zmianom gwałtownym. Ten zasób charakteryzuje specyfikę wyznania katolickiego i stanowi fundament wiary katolickiej.

Zastanawiam się, czy to pojęcie można jakoś przenieść ze sfery religijnej w sferę życia narodowego i polityki państwa? Czy istnieje jakiś "depozyt narodu", czyli zespół czy też kanon pewnych niezmiennych przekonań, wartości, idei, ale także miejsc, przedmiotów, lektur, których znaczenia dla podtrzymania życia narodu nie da się podważyć i który kształtuje każdego z nas, Polaków i niejako czyni z nas przedstawicieli tego konkretnego narodu? Czy istnieje albo czy powinien istnieć taki depozyt, w jakim stopniu jest on jednolity, niezmienny, niepodważalny i co ewentualnie mogłoby wchodzić w jego skład?
----------------------------------------
Lech Wałęsa, TW SB ps. "Bolek": "To ja obaliłem komunizm".
Kornel Morawiecki: "Nie wypada w tym dniu mówić o mnie".
[2017-08-05 20:37:35] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości    http://www.wpolityce.pl [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

Re: Depozyt narodu

Owszem, kiedyś użyłem powszechnie znanego w teologii katolickiej określenia "depozyt wiary".
To określenie składa się z dwóch słów: "depozyt" i "wiara".
I tutaj krótka analiza.
Otóż: słowo "depozyt" odnosi się zawsze do jakiegoś przedmiotu.
Tym przedmiotem może być zarówno jakaś "rzecz"(np. sztabka złota) albo jakaś "myśl" (np. "Jezus jest Synem Bożym").
Istotą depozytu jest zawsze zachowanie przedmiotowej wartości tego co jest istotą owego depozytu. Tą istotą może być albo "rzecz" albo "myśl".

Ale czym jest owa "wiara"?
Uczeń przeczytał w podręczniku do geografii, że najwyższy szczyt świata liczy ok. 8850 m.
I co?
Ów uczeń "wie" od jakiego poziomu mierzy się wysokość szczytów górskich?
Ów uczeń "wie" ile w tej sprawie jest różnych koncepcji?
Jakie są podstawy "wiedzy" owego ucznia?
Co więcej:
Załóżmy, że dany uczeń przyjął jakieś założenia odnośnie poziomu "0".
Wtedy powstaje pytanie:
Na jakiej podstawie ów uczeń orzeka o prawdziwości owego pomiaru?
Ów uczeń sam zmierzył tę odległość ?
A może poszedł za tym komu uwierzył?
Summa summarum: ów uczeń podając na kartkówce wymaganą wysokość najwyższej góry świata odwołuje się do kategorii wiary!
Co mu pozostaje aby uzyskać wiedzę bez domieszki wiary?
Samodzielnie ustalić poziom "0" i samodzielnie dokonać pomiaru?
A może racjonalniej jest zawierzyć temu kto już tego dokonał?

I tak w każdej sprawie:
Głębokość rowu mariańskiego?
Ustal i zmierz to sam!

Prawda jest bardzo bolesna dla fanatycznego empirysty i racjonalisty: normalne życie człowieka, bez odniesienia się do paradygmatu wiary jest niemożliwe.

Czym jest ów "depozyt" w odniesieniu do tego co nazywamy "narodem"?

No właśnie:
Czym w tym pytaniu jest "naród" i czym w tym pytaniu jest "depozyt"?

Zapraszam do dyskusji..
"Człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł."
Gabriel Garcia Marquez.
[Edytuj 5 razy, ostatnio edytowany przez baggins (at) 2017-09-30 22:21:24]
[2017-09-30 16:35:34] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna bma

Na początku chciałem serdecznie pogratulować znakomitej akcji "Różaniec do granic". Milion uczestników w całym kraju. Oglądałem ich wypowiedzi w "Wiadomościach" - wzruszające! Jest moc!

A co do metirum, to może później, bo teraz nie mam pomysłu na wypowiedź... :P
[2017-10-07 19:55:39] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości    http://www.wpolityce.pl [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

Ok,
Gratulacje przyjęte, chociaż sam osobiście nie mam w tej akcji żadnej zasługi.
Po prostu zupełnie inny odcinek pracy.

Co do meritum.

W mojej może dość skomplikowanej wypowiedzi chodziło o zwrócenie uwagi na przedmiotowy charakter znaczenia słowa "depozyt". Tym przedmiotem może być "myśl" albo "rzecz". Tak to ująłem.
Natomiast słowo "wiara" w rozumieniu religijnym ma charakter bardziej podmiotowy a dokładniej osobowy. W tak rozumianej "wierze" nie chodzi tyle o relację do przedmiotu owej "wiary" czyli o jakąś "rzecz" lub "myśl", w którą "wierzymy". Tu chodzi raczej o relację do podmiotu a dokładniej do osoby której (!) "wierzymy".

Może to zabrzmieć głupio ale na tym właśnie polega wiara religijna. W religii bardziej wierzy się osobie, której się ufa niż jakimś przedmiotom albo myślom (zdaniom, tezom, dogmatom), które tej osobie przypisujemy.

Wiara religijna nie polega na zaufaniu do przedmiotów (relikwii, obrazów, posągów) ani na zaufaniu do myśli (tez, twierdzeń , dogmatów) ale wiara religijna polega na zaufaniu do osoby, która staje się dla nas dostępna za pośrednictwem owych przedmiotów czy myśli.

To jest takie krótsze dopowiedzenie i doprecyzowanie mojej wcześniejszej wypowiedzi.

A wszystko to w odniesieniu do tematu wyrażonego w pytaniu o tzw. "depozyt narodu".

Pozdrawiam.

:)
"Człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł."
Gabriel Garcia Marquez.
[2017-10-07 22:16:33] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

https://www.youtube.com/watch?v=CcK0XP9KE10
Gabriel Garcia Marquez.
[2017-11-11 19:34:50] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

https://www.youtube.com/watch?v=qFpCb27-Khg
Gabriel Garcia Marquez.
[2017-11-16 02:09:57] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

https://www.youtube.com/watch?v=JRZnKdCO24A
Gabriel Garcia Marquez.
[2017-11-16 02:15:14] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna bma

https://www.youtube.com/watch?v=uAB3GS0E_m4
[2017-11-18 22:20:15] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości    http://www.wpolityce.pl [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna baggins

gratuluję wyboru tekstu,

ale jednak zapodam inny:

https://www.youtube.com/watch?v=X_eitsafGWw
Gabriel Garcia Marquez.
[2017-12-03 04:08:41] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
Mężczyzna bma

Ja przy wyborze utworu kieruję się tym, czy melodia jest skoczna i łatwo wpadająca w ucho :)
[2017-12-08 20:40:47] Pokaż post w wersji do wydruku        Wyślij wiadomość    niewidoczny dla gości    http://www.wpolityce.pl [Odnośnik] Zgłoś szkodliwy lub obraźliwy post  Skocz na górę 
[Pokaż wątek w wersji do wydruku] [Nowy wątek]